Tégla a szentkapuból: interjú Tóth Tamással, a Pápai Magyar Intézet rektorával az idei Te Deumról

Idén is megtartotta év végi hálaadó zarándoklatát és szentmiséjét Rómában a Pápai Magyar Intézet. Ezúttal a Santa Maria Maggiore-bazilikát keresték föl, amelynek 2000-es szentkapujából két téglát kaptak ajándékba. Tóth Tamás pápai káplánnal készült interjúnkban a Te Deumról, a Santa Maria Maggiore-bazilikához fűződő szép hagyományokról, illetve a Vatikáni Titkos Levéltárban történő kutatásairól beszélgettünk.

Te Deum a Pápai Magyar Intézetben

Ebben az évben is, május 31-én megtartották év végi hálaadásukat Rómában a Pápai Magyar Intézet lakói. A hagyományoknak megfelelően egy nevezetes római templomba zarándokoltak el.

Ebben az esztendőben Melo Lajos domonkos atya, a római Santa Maria Maggiore bazilika magyar gyóntatója vezetésével a nevezetes pápai bazilikát tekintették meg. Az V. századi épület, amelyet azután a századok során jelentősen átalakítottak, bővítettek, a keresztény nyugat egyik legősibb Szűz Mária tiszteletére szentelt temploma. Apszismozaikjai a XIII. század végén készületek el, nem sokkal az 1300-ra meghirdetett első szentév megnyitása előtt. A baldachin az 1750-es szentévre készült el. Mivel a templom a négy pápai bazilika egyike, ezért a Szent Péter és a Falakon kívüli Szent Pál bazilikák, valamint a lateráni Keresztelő Szent János székesegyház mellett a Santa Maria Maggiore-templom is rendelkezik olyan szentkapuval, amelyet minden szentév elején ünnepélyesen megnyitnak, majd a jubileumi esztendő bezárását követően újra befalaznak. A kaput legutóbb a 2000-es Nagy Jubileum végén zárták be. Ferenc pápa 2016. január 1-én nyitotta ki újra ünnepélyesen. A templomhoz egy gazdag kincstár is tartozik. Az épület alatt található ókori romok az apostolfejedelmek-korabeli római hétköznapok emlékeit őrizték meg az utókornak.

A pápai bazilika tőszomszédságában található a szintén V. századi Szent Praxedis-bazilika. Az itt bemutatott hálaadó szentmise főcelebránsa Szentmártoni Mihály jezsuita volt, az intézetet felügyelő Vigiliancia Bizottság elnöke, aki homíliájában a hálaadás fontosságára hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy sosem csak a kapott ajándékra, de még inkább az ajándékozó személyére kell fókuszálni hálaadásunk során, végső soron pedig minden ajándék forrására, Istenre. A szentmisén jelen voltak még Melo Lajos domonkos és Kovács Gergely pápai káplán, a Vigiliancia Bizottság tagjai, valamint az Intézetben élő magyar alkalmazottak.

Ebben az akadémiai évben a Pápai Magyar Intézetnek kilenc ösztöndíjasa volt: Aradi László (Veszprémi Főegyházmegye) liturgikus teológiát, Bárdos Krisztián (Eger) kateketikát, Eiben Tamás (Debrecen-Nyíregyháza) dogmatikát, Hodász András újmisés (Esztergom-Budapest) történeti teológiát, Kaposi Gábor (Győri Egyházmegye) patrisztikus teológiát, Lábár Tamás (Pécsi Egyházmegye) egyháztörténelmet, Nagy Krisztián (Eger) fundamentális teológiát, Szakács Tibor (Kalocsa-Kecskemét) biblikumot és Urbán Evariszt (Hajdúdorog) keleti teológiát tanultak. A legtöbbek közülük idén befejezik tanulmányaikat és visszatérnek egyházmegyéjük szolgálatára, hogy ott kamatoztathassák a Rómában szerzett tapasztalataikat.

Forrás: PMI

(gá)2016