Az I. világháborúban elesett magyar hősi halottakra emlékeztek Rómában

80 éve, 1937-ben áldották meg a római Santa Maria dell’Anima templom emlékkápolnáját, amely alatt, az altemplomban az osztrák-magyar hadsereg I. világháborúban meghalt 456 katonáját temették el, köztük magyarokat is. A templomban halottak napján, november 2-án jubileumi megemlékezést tartottak.

Az elhunyt katonák földi maradványait a római és Róma környéki temetőkből helyezték át az Osztrák–Magyar Monarchiához és a Habsburg-házhoz egykor szorosan kötődő templomba, amely egyben a német ajkú római közösség temploma.

A római magyar papi kollégium – amely 1940-ben a Pápai Magyar Intézet nevet vette fel – közössége 1937-től minden évben megemlékezett a világháborúban olasz földön elhunyt és itt eltemetett katonákról a Santa Maria dell’Anima templomban. A templomhoz kapcsolódó papi Anima-kollégium volt a Pápai Magyar Intézetet alapító Luttor Ferenc alma matere. Rektorsága idején minden évben tartottak a templomban megemlékezést a papi kollégisták, ám a második világháború és az azt követő időszak eseményei miatt megszakadt ez a hagyomány.

A kápolna megáldásának nyolcvanadik évfordulója alkalmából a Pápai Magyar Intézet jelenlegi rektora és ösztöndíjasai részt vettek a templom halottak napi szentmiséjén, amelyet Franz Xaver Brandmayr, az Anima-kollégium osztrák rektora mutatott be.

A megemlékezésen jelen volt többek között Németh László prelátus, olaszországi magyar főlelkész; Harsányi Ottó ferences szerzetes, morálteológus; Érszegi Márk Aurél, a szentszéki magyar nagykövetség első beosztottja, és képviseltették magukat a Collegium Germanicum et Hungaricum papnövendékei is.

A jelenlévők a szentmise végén lementek az altemplomba, és az emlékkápolna alatt lévő sír előtt – amelyet egy oltár és egy latin nyelvű emléktábla jelöl – magyarul is imádkoztak az elhunyt hősök lelki üdvéért, valamint a békéért.

Fotó: Érszegi Márk Aurél

Lásd még: Vatikáni Rádió[:]