Erdő Péter bíboros celebrált évnyitó szentmisét a római Pápai Magyar Intézetben

A Pápai Magyar Intézet protektora, Erdő Péter bíboros, prímás október 8-án, Magyarok Nagyasszonyának főünnepén nyitotta meg a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia fenntartásában működő római intézmény új akadémiai évét.

Az ünnepi szentmisén jelen voltak az intézetet felügyelő Vigilancia Bizottság tagjai, Szentmártoni Mihály jezsuita szerzetes, a Pápai Gergely Egyetem professzora; Kovács Gergely pápai káplán és Melo Lajos domonkos szerzetes, a Santa Maria Maggiore-bazilika magyar gyóntatója.

Homíliájában Erdő Péter kiemelte, hogy Szűz Mária az emberiség történetében fordulópont, hiszen az ő kimondott igenje megváltoztatott mindent: előtte csupán sejtések és ígéretek voltak a birtokában, utána azonban Jézus Krisztusban a megváltás műve beteljesesedett, valósággá lett. Az emberiség fejlődése során különböző csoportokba, nemzetekbe rendeződött, melyek saját kultúrával és történelemmel rendelkeznek, a Teremtő gazdag ajándékaként. A kinyilatkoztatás pedig tudomást vesz a nemzetekről. Az utolsó ítéletről szóló beszédében például maga Jézus is említi őket. A népeknek a Biblia szerint angyala van. Az egyes nemzetek gyakran választottak maguknak patrónust, közülük is kiemelkedik a Szűzanya, hiszen őt sok nemzet, így a magyar is nagyasszonyaként, védőszentjeként tiszteli. Ez a pártfogás azonban kétoldalú: egyrészt reméljük az ő oltalmát nemzetünkre, életünkre, másrészt azonban ez minket is kötelez. Nekünk is igent kell mondani Isten tervére. A Pápai Magyar Intézet lakói, itt tanuló ösztöndíjasai különösen is kérjék az ő közbenjárását, hogy Máriához hasonlóan be tudják teljesíteni azt a küldetést, amely miatt Rómába érkeztek, hogy igent tudjanak mondani Isten tervére népünk és Egyházunk életében, tanulmányaik alapján közvetíthessék is szent akaratát mások felé.

A kilencven éve magyar tulajdonban lévő római Falconieri-palota falai közt működő, Tóth Tamás (Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye) pápai káplán, rektor vezette Pápai Magyar Intézetben jelenleg hat magyar ösztöndíjas pap lakik: Ádám Miklós (Esztergom-Budapest) biblikumot, Bokor Zoltán (Szombathely) erkölcsteológiát, Dobos András (Miskolc) keleti teológiát, Molnár János (Szombathely) erkölcsteológiát, Nagy Csaba (Debrecen-Nyíregyháza) házasság- és családteológiát, valamint Végerbauer Richárd (Győr) biblikus teológiát tanul.

Fotó: Végerbauer Richárd

Képgaléria: